Vysoké víťazstvá: Handlová rozobrala Levice, Prievidza zas Svit

V 30. kole basketbalovej Eurovia SBL sa z víťazstiev tešili oba tímy z hornej Nitry.

(Zdroj: IVAN MRIŠKA)

PRIEVIDZA/HANDLOVÁ. Prievidžania mali síce slabší vstup, no Svit zdolali jasne 82:60. Pohodlné víťazstvo zaznamenali aj Handlovčania, ktorí deklasovali Levice 118:79.

EUROVIA SBL

30. kolo:

BC Prievidza – BK Iskra Svit 82:60 (12:13, 24:14, 24:20, 22:13)

Prievidza: Marič 17, Hovaňák a Vasilič 6, Zadnik 4, Baťka 2 (Batina 22, Miljkovič 10, Klarič 8, Evans 6, Jašš 1)

Svit: Smajlagič 25, Jackson 19, Jugo 6, Vojtek 4, Bachan 2 (Oluič 4)

TH: 15/22 – 16/22, Trojky: 9 – 2, Fauly: 19 – 21

Rozhodovali: Ženiš – Hančík – Margala

Po dôležitom víťazstve na palubovke bratislavského Interu hostili Prievidžania Svit, ktorý domácich v úvode zaskočil. Prievidzskí basketbalisti neboli v prvej štvrtine dostatočne dôrazní, chýbala im aj koncentrácia, čo Podtatranci využili a po prvej časti viedli o bod 13:12.

Aj v druhej štvrtine držali hostia s favorizovanými domácimi krok, Prievidžanov trápila najmä dvojica Smajlagič a Jackson. Až v závere druhej desaťminútovky sa domáci dostali do mierneho trháku a do kabín odchádzali s deväťbodovým náskokom 36:27.

Tretia časť začala pre domácich na výbornú, tí po úspešnom trojkovom pokuse Mariča vyhrávali už 41:29. Hostia sa však nevzdávali a favorita naďalej poriadne hrýzli. Po premenenom trestnom hode Smajlagiča to bolo iba o kôš – 47:44. Tento moment však zverencov trénera Krajnoviča poriadne nabudil a do konca tretej časti upravili na 60:47, v posledných sekundách sa nádherne presadil Vasilič.

Pohodlné vedenie Prievidze hosťujúcich hráčov Iskry zlomilo, a tí sa v poslednej štvrtine dopustili série chýb, čím domácim výrazne uľahčili cestu za triumfom. V posledných minútach sa ukázala aj sila domácej lavičky, čo sa u hostí povedať nedá. Záver stretnutia si diváci v Športovej hale užívali, pretože o triumfe BC bolo rozhodnuté. Vedenie domácich sa nakoniec zastavilo na stave 82:60, a tak si Prievidžania na svoje konto pripísali už desiatu výhru v rade. Tešiť ich to po stretnutí mohlo o to viac, že bratislavský Inter zaváhal na palubovke Banskej Bystrice.

Povedali po zápase:

Krunoslav Krajnovič (tréner Prievidze): „Čakali sme ťažký zápas, lebo trošku sme sa psychicky vyprázdnili s Interom. Samozrejme, že som chalanov upozornil, aby mali správny prístup. Neboli sme agresívni prvých 16 minút, mali sme iba jeden faul. Dovolil sme im ľahké strely a prieniky. Keď sa Smajlagič chytil, robil problémy. Ale druhý polčas bolo vidno, že sme lepšie fyzicky pripravení a podávali sme ľahšie koše.“

Marko Batina (hráč Prievidze): „Prvé tri štvrtiny bol ťažký zápas. Svit hral celkom dobre. My sme hrali zle najmä v obrane. Nehrali sme agresívne, keďže sme mali málo faulov. V tretej štvrtine sme hrali agresívnejšie a potom sa ten výkon stupňoval.“

Rudolf Jugo (tréner Svitu): „Prievidza zaslúžene vyhrala. Hrali sme takticky tri štvrtiny zápasu, kontrolovali sme výsledok aj loptu. Máme nových hráčov, neboli takticky zohratí a behom minúty sme stratili zápas.“

Jozef Vojtek (hráč Svitu): „Dnes bol 1. polčas z našej strany dobrý. Prvé tri štvrtiny sme sa držali so súperom. Vedeli sme, že obrana domácich je veľmi dobrá a vyrážajú do brejkov. Tomu sme zamedzili a behom poslednej minúty v tretej štvrtine, keď sme stratili 3 lopty, akoby sa naša hra rozsypala, boli sme nekoncentrovaní a v poslednej štvrtine sme strácali lopty a tam sme prehrali zápas.“

MBK Handlová – EUCOS Levickí Patrioti 118:79 (44:24, 20:19, 22:23, 32:13)

Handlová: Drezga 20, Savič 16, Šoška 10, Dordevič 9, Djurišič 0 (Smiljanič 23, Stanojevic 14, Bjelica 12, Haviar 8, Mátych 4, Belavý 2, Dolník 0)

Levice: Igrutinovic 20, Klár 13, Story 11, Galata 8, Miljkovič 7 (Novak 12, Galád 6, Drapák 2)

TH: 25/30 – 25/37, Trojky: 7 – 6, Fauly: 32 – 27

Rozhodovali: Zubák – Kukelčík – Špirka

Basketbalisti Handlovej si po prehre v Komárne chceli určite napraviť chuť a opäť sa dostať na víťaznú vlnu. Levice na to boli ideálnym partnerom a už po prvej štvrtine viedli domáci pohodlne o dvadsať bodov – 44:24. To, že Handlovčania zaznamenali za desať minút 44 bodov hovorí o jej kvalite, ale zrejme aj o mizernej obrane Levíc.

V druhej časti to už tak bodovo úrodné nebolo, Patrioti sa pozviechali a prehrali ju iba o bod 19:20, a tak v polčase svietil na ukazovateli skóre stav 64:43.

Po zmene strán to už nebola taká jasná záležitosť Handlovčanov. Tí síce prehrali tretiu desaťminútovku o bod 22:23, no mrzieť ich to vôbec nemuselo, pretože pred vstupom do poslednej časti o ich triumfe už nikto nepochyboval. Viedli o dvadsať bodov 86:66.

Posledná štvrtina mala podobný scenár, ako tá prvá. Handlovčania v nej hostí z Levíc opäť prestrieľali a vyhrali ju jasne 32:13, čím rozhodli o svojom vysokom víťazstve 118:79.

Branko Maksimovič (tréner Handlovej): „Odohrali sme dobrý zápas a zvíťazili sme o 39 bodov. Ale v niektorých častiach hry som nebol spokojný s výkonmi mojich hráčov na ihrisku. Mali sme nejaké čierne minúty, keď sme inkasovali ľahké koše. Po polčase som bol veľmi nahnevaný, ale mali sme čas na to, aby sme sa upokojili a všetko spravili lepšie. Chcel by som sa veľmi poďakovať našim fanúšikom.“

Luka Drezga (hráč Handlovej): „Zápas sme začali celkom dobre, už v prvej štvrtine sme si spravili 20-bodový náskok. Hrali sme dobre v obrane, ako aj v útoku. Po tom, ako sme si vypracovali vysoký náskok, sa nám hralo ťažšie, pretože ku koncu zápasu bolo náročnejšie motivovať sa. Zvíťazili sme však 39-bodovým rozdielom, čo je dôležité. Teraz nás však čaká ďalší zápas, v sobotu na Interi.“

Ladislav Lutovský (tréner Levíc): „Dnes sme sem pricestovali v užšej zostave, ale hráčov som upozorňoval, že aj napriek tomu ideme odohrať zápas, ako každý iný, aby k tomu pristúpili zodpovedne. Žiaľ, v úvode sa stalo presne to, na čo som ich upozorňoval, a to, že Handlová bude chcieť rozhodnúť už na začiatku. Tak sa aj stalo a súper si vybudoval rozhodujúci náskok. Aj keď sme, v druhej a tretej štvrtine mierne zlepšili obranu, v závere sme zase hlúpymi chybami strácali lopty a v útoku sme hrali nerozvážne. Nemali sme veľa možností, nakoľko nás prišlo len osem a už v prvom polčase mali niektorí hráči tri fauly, čiže sme nemohli byť takí agresívni. Skúšali sme aj striedať osobnú obranu so zónovou, no nefungovalo to. Treba však uznať kvality domáceho tímu, ktorý bol jednoznačne lepší od začiatku zápasu a zaslúžil si zvíťaziť.“

Maurizio Galata (hráč Levíc): „Takýto zápas sa hodnotí veľmi ťažko. Handlová mala navrch prakticky vo všetkom. Snažili sa nás rozobrať, vedeli kde máme slabiny, nakoľko sme sem prišli len s ôsmymi hráčmi. Veľmi dlho som nezažil takýto zápas, v ktorom by bolo odpískaných tak veľa faulov. Fyzicky bol pre nás veľmi náročný. Je ťažké hrať len s ôsmymi hráčmi, ale myslím si, že práve takéto zápasy nás môžu niekam posunúť. Ja som chalanom vďačný, myslím si, že každý hral na sto percent. Teraz sa už ale musíme sústrediť na ďalší zápas proti Nitre.“

Ostatné výsledky 30. kola: B. Bystrica – Inter Bratislava 84:83, Nitra – Komárno 80:94, Karlovka Bratislava – S. N. Ves 83:75