Neúspešná streda: Prehra Prievidze aj Handlovej

Osemnáste kolo tímom z hornej Nitry nevyšlo. Prievidza síce prehrala v šlágri s Komárnom, no Handlová zaváhala aj s poslednou Nitrou.

(Zdroj: MARTIN KILIAN)

PRIEVIDZA/HANDLOVÁ. Pre tím spod Zobora to proti Handlovej bolo prvé víťazstvo v sezóne. Prievidžanov môže prehra mrzieť o to viac, že z čela tabuľky klesli na tretie miesto.

EUROVIA SBL

18. kolo:

MBK SPU Nitra – MBK Handlová 72:59 (26:15, 14:17, 14:13, 18:14)

Body: Irving 25, Vido 17, Ward 15 – Drezga a Stanojević 16, Petković 9, Bjelica a Purifoy 7

TH: 10/18 – 14/18, Trojky: 6 – 3, Fauly: 22 – 22

Rozhodovali: Kukelčík – Pipíška – Špirka

Rozhodujúci náskok si Nitrania vytvorili v prvej štvrtine. Pritom v prvých štyroch minútach viedli Handlovčania, ale potom prišli domáce chvíle. Nitranom sa darilo aj v streľbe za tri body, za druhú päťminútovku inkasovali iba štyri body a prvú štvrtinu vyhrali 26:15. V ďalšom priebehu už dominovali obrany a nepadalo veľa košov. V druhej štvrtine hostia minišnúrou stiahli na 28:24, ale Nitra sa stále držala na dištanc. Polčasové skóre stanovil Irving trojbodovou akciou na 40:32. Po väčšinu tretej časti domáci hráči viedli dvojciferným rozdielom, keď ťažili hlavne z dobrej obrany. Na začiatku poslednej časti po koši Stanojeviča sa hostia priblížili na 5 bodov (59:54), čo ešte raz zopakovali v 35. min. (60:55), ale nadšene bojujúci domáci im viac nedovolili. Hostia sa trápili v koncovke, napríklad Stanojevič dvakrát minul spod koša. Dôležité domáce body si rozdelili viacerí hráči a Nitrania záver zvládli aj bez vyfaulovaného Warda. Jeden z lepších zápasov odohral americký rozohrávač Irving, ktorý zatiaľ pokračuje v Nitre. Oba tímy mali úzke súpisky pre zranenia a v zápase použili iba sedem hráčov.

Handlová je v hernej kríze

Trénerovi Handlovej Ľudovítovi Smačkovi po zápase do reči veľmi nebolo. Niet sa čo čudovať, v sobotu jeho tím doma podľahol Karlovke a dnes neuspel v Nitre.

Predpokladáme, že po sobotňajšom zakopnutí ste mali debatu s hráčmi. Slová zrejme nepadli na úrodnú pôdu. Ako vnímate dnešný výsledok a výkon?
- Samozrejme, sme v hernej kríze. Trápia nás troška zranenia. Djurišič zvracal a nepricestoval s mužstvom, americký hráč Purifoy má natiahnuté triesla, nevedeli sme, či vôbec nastúpi. Chýbal Šoška a Stanojevič nastúpil so zraneným chrbátom. Ale na to sa nebudeme vyhovárať. Dostali sme sa do hernej krízy, plus prišli zranenia a dnes súper zaslúžene zvíťazil.

Čo vášmu výkonu najviac chýbalo?
- Chýbala tomu iskra, samozrejme, súper bol všade rýchlejší, mal zasa o desať doskokov viac. Aj pod košom, aj na obvode bola Nitra o niečo lepšia.

Čo ďalej s vaším mužstvom?
- K tomu sa nebudem vyjadrovať. Ďakujem.

Povedali po zápase:

Ľubomír Urban (tréner MBK SPU Nitra): „Hlavne v obrane to bolo dobré. Vďaka Mariánovi Kyselovi sa nám darilo držať Bjelicu od prienikových situácií alebo toho, že by posúval lopty do voľných streleckých pozícií. V podstate sa nám darilo hrať tímovú, kolektívnu obranu na takej úrovni, ktorá nám priniesla víťazstvo. Bola tam dobrá hra Irvinga, ale aj ďalších, ťahal to aj Vido. Ward zo začiatku tápal, mal veľa faulov, ale tiež prispel. A vlastne každý, kto bol na ihrisku, mal dôležité momenty. Aj Samek dal cenný kôš v danom momente. Takže absolutórium si zaslúžia všetci, ktorí nastúpili.“

Jakub Novysedlák (hráč MBK SPU Nitra): „My sme mali zápas pod kontrolou od začiatku do konca. Podarilo sa nám byť konečne koncentrovaní počas celých 40 minút. Nepustili sme súpera k žiadnemu tlaku, a ako bonus sme ich udržali pod 60 bodmi, čo sa nám prvýkrát podarilo v aktuálnom ročníku. Bol to kolektívny výkon hlavne v obrane, snáď bude pokračovať.“

Ľudovít Smačko (tréner MBK Handlová): „Samozrejme, sme v hernej kríze. Trápia nás troška zranenia. Djurišič zvracal a nepricestoval s mužstvom, americký hráč Purifoy má natiahnuté triesla, nevedeli sme, či vôbec nastúpi. Chýbal Šoška a Stanojevič nastúpil so zraneným chrbtom. Ale na to sa nebudeme vyhovárať. Dostali sme sa do hernej krízy, plus prišli zranenia a dnes súper zaslúžene zvíťazil.“

Bojan Stanojević (hráč MBK Handlová): „V útoku sme nehrali zle, dobre sme tvorili, ale súper nám v druhom polčase ušiel na náskok, ktorý sme do konca zápasu nevedeli zmazať. Výsledkom je ďalšia prehra, ktorá nás mrzí, musíme sa z nej poučiť a pripraviť sa zodpovedne na ďalší zápas.“

MBK Rieker COM-therm Komárno – BC Prievidza 76:68 (13:22, 25:18, 29:12, 9:16)

Body: Bannister 20, Halada a Kozlík 14, Kratochvíl 11 – Batina 23, Marić 13, Klarić 12

TH: 15/19 – 17/25, Trojky: 7 – 5, Fauly: 24 – 23

Rozhodovali: Ženiš – Turčin – Hančík

Veľký šláger kola sa hral v Komárne, kde pricestovala Prievidza, ktorá ťahala šnúru víťazstiev. Hernú pohodu však basketbalisti z hornej Nitry ukázali iba v prvej štvrtine, ktorú vyhrali zaslúžene 22:13. V druhej časti hry hostia poľavili, čo domáci využili a stiahli na rozdiel dvoch bodov 38:40.

O osude zápasu rozhodla tretia desaťminútovka, v ktorej Prievidžania úplne vybuchli. Domáci ich prestrieľali v pomere 29:12 a o osude stretnutia bolo prakticky rozhodnuté. V poslednej časti hry sa zverenci Krunoslava Krajnoviča ešte pokúšali niečo z výsledkom urobiť, no dokázali už iba korigovať na konečných 76:68.

Miljan Čurovič (tréner MBK Rieker COM-therm Komárno): „Mali sme štyri zápasy za sebou veľmi ťažké, pretože aj krajské derby v Leviciach považujem za ťažký duel. Je veľmi dôležité, že sme všetky štyri stretnutia zvládli, aj ten proti Svitu, kde sme zvládli dramatický záver a ukázali sme, že máme charakter, čo sa prejavilo aj dnes. V prvej štvrtine sme boli ešte unavení, potom sme však vytiahli zo seba ešte posledné atómy snahy, aby sme to do polčasu vytiahli na prijateľný rozdiel. Našou veľmi dobrou obranou, najmä v tretej štvrtine, sme sa potom dokázali bodovo odpútať od veľmi kvalitného súpera a potom sme už len kontrolovali priebeh zápasu. V jednej chvíli sa zdalo, že by sme mohli vyhrať aj o viac ako pätnásť bodov, ale to nie je podstatné, pretože máme o jedno víťazstvo viac ako Prievidza, ideme ďalej a tešíme sa na ďalšie zápasy.“

Krunoslav Krajnovič (tréner BC Prievidza): „Okrem prvej štvrtiny to bola hanba, čo sme počas ostatných častí hry predviedli. V prvej štvrtine, kedy sme plnili to, čo chalani mali robiť v obrane, pomáhali jeden druhému a behali, tak to aj skvelo vyzeralo. Keď sa však Komárno dostávalo do tempa, mali sme niekoľko príležitostí opäť odskočiť súperovi, no nevyužili sme štyri útočné doskoky, a napokon to Komárno do konca polčasu stiahlo na dva body. Potom sme si už pomáhali tam, kde sme nemali a naopak. Jednoducho sme tento zápas vôbec nezvládli. Niektorí hráči hrali pod svoje možnosti, no na druhej strane si zahrali v podstate všetci hráči. Toľko dier v obrane, čo sme dnes urobili, si my dovoliť nemôžeme. Komárno inak vyhralo zaslúžene a jediným pozitívom je, že sme prehrali len o osem bodov, keďže prvý zápas sme vyhrali o devätnásť bodov, čo môže rozhodovať pri vzájomných dueloch, no bohužiaľ zatiaľ máme o jednu prehru viac ako náš súper. Musíme sa postarať o to, aby nám Inter aj Komárno neodskočili bodovo ďaleko. Aj chalanom som pred zápasom povedal, že ak odovzdajú zo seba 150 percent a prehráme, tak klobúk dole. Ale to, čo sme dnes predviedli tri štvrtiny, takto nemôžeme hrať vonku. Chalani si asi mysleli, že keď sa nám podarilo doma proti Komárnu zvládnuť prvú štvrtinu, že to aj dnes tak bude. Na chlapcov som pred stretnutím nevyvíjal žiadny tlak, no nezvládli to aj napriek tomu, že sme vedeli, že sú behavé družstvo, ktoré nemá klasického pivota okrem Maslíka. Také straty, aké sme dnes v Komárne predviedli, si nemôžeme dovoliť. Máme pred sebou ťažké zápasy, kde jednoducho musíme zvíťaziť.“

Zdroj hlasov: Eurovia SBL

Ostatné výsledky 18. kola: B. Bystrica – S. N. Ves 75:66, Levice – Svit 90:81, Karlovka Bratislava – Inter Bratislava 60:81