Anton Srholec: Lepšie je slúžiť ako čakať, aby iní slúžili mne

„Toho 17. marca budem u vás a zariadim sa podľa vášho plánu. Napíšte mi, kedy ide z Bratislavy prvý vlak a kedy odchádza posledný do Bratislavy. Tak budem cestovať a medzi tým som vám k dispozícii.“

(Zdroj: PAVOL FUNTÁL)

PRIEVIDZA. Takto potvrdil svoju účasť na festivale Jeden svet ANTON SRHOLEC (81). Kňaz a charitatívny pracovník, ktorý strávil desať rokov vo väzení za pokus o ilegálny prechod cez hranice. Namiesto teologických štúdií v Taliansku absolvoval viac ako 8 rokov pod zemou v jáchymovských uránových baniach. Neskôr bol vysvätený pápežom a dostal aj pozvanie amerického prezidenta Clintona na modlitbu s raňajkami. Po Novembri '89 mu arcibiskup Sokol neudelil súhlas na vlastnú farnosť. Odvtedy sa venuje práci s bezdomcami v sociálnom zariadení Resoty.

Aká je vaša najsilnejšia životná spomienka?

- Človek nežije zo spomienok. Z minulosti sa môže len učiť. Žijeme z názoru, z presvedčenia, z viery, z rozhodnutia. Mojím najsilnejším zážitkom, snom bola túžba urobiť zo svojho života niečo pekné pre seba a užitočné pre iných. Povolanie kňaza bolo a stále je priestorom, kde človek môže svoj jedinečný a neopakovateľný príbeh premeniť na vzácny dar a službu.

Prečo ste sa rozhodli stať kňazom? V 50. rokoch to nebolo práve „praktické“.

- Kňažstvo je skôr darom ako voľbou. Je to ako radikalizovaná viera v dobro, pravdu, v hodnoty, pre ktoré sa oplatí žiť a obetovať život. V našej kresťanskej oblasti sú milióny ľudí, ktorí sú ochotní nasledovať Ježiša a to presvieti ich cestu, sami sa stávajú cestou a svetlom pre iných. Povolanie k duchovnej činnosti je ako osvietenie. Chytí to za srdce a človek kráča aj v tme cez prekážky a napriek všetkým výhodám. Možno sme oveľa viac priťahovaní, vedení, než si to uvedomujeme.

Desať rokov vo väzení znie ako neuveriteľne dlhá doba. Ako to vnímate s odstupom času?

- Sú aj iné formy našej existencie, ktoré obmedzujú našu slobodu. Choroba, zakliatie v chudobe, sociálne prostredie, postihnutie a ľudia s tým žijú a prežijú. Zmieria sa. Práve prekonaním prekážok a ťažkostí sa stávajú zaujímavými, hodnými úcty a svojim utrpením dávajú svojmu životu zmysel. Komunisti na Slovensku odsúdili desaťtisíce mužov a žien často na dlhé roky väzenia a ľudia prežili. Kto mal vieru, žil v nádeji, kto nemal, trápil sa aj sa utrápil. Pre mňa to bola univerzita života, kde som sa naučil žiť skromne, mať rád ľudí, lebo sa navzájom potrebujeme a mám skúsenosť, že to Božie v nás nám nikto nemôže zobrať.

strholec_miroslava_cibulkova.jpg

Foto: MIROSLAVA CIBULKOVÁ

Ako človek vníma svet, keď vyjde po takej dobe z väzenia?

- Sú ľudia, ktorí prežijú haváriu či ohrozenie života a ich hodnotový systém sa radikálne zmení. Rastieme len prekonávaním prekážok. Väzenie naučí človeka byť sám sebou, milovať slobodu, vážiť si ju, dopriať ju iným. Tešiť sa z každého dňa a možnosti podeliť sa s ostatnými. Väzeň nesie svoju minulosť ako stigmu. Ako jazvu. Skrýva ju, lebo je to jedinečné a draho zaplatené poznanie. Napríklad poznanie toho, že pre šťastie človek potrebuje tak málo. Mať otvorené oči, uši a srdce. Stále sa obnovujúca príroda, naši blízki a hlavne čisté svedomie sú zdrojom úžasného pokoja a radosti. Prežívam aj niečo ako radosť z víťazstva dobrého. Niekedy to trvá dlho, ale pravda, spravodlivosť a dobro sa presadia. Niekedy netreba ani bojovať. Stačí len čakať.

Po vašom vysvätení za kňaza pápežom v Ríme ste sa vrátili do vtedajšieho socialistického Československa, kde ste boli naďalej prenasledovaný aj ŠtB. Neľutovali ste to niekedy?

- Vtedy v našej republike prenasledovali, diskriminovali a potláčali slobodu miliónom ľudí. Zvykol som si s nimi sa deliť o túto osobitnú situáciu a bolo treba s nimi stáť a stále sa učiť. Bolo to zaujímavé dobrodružstvo. V opozícii proti režimu som poznal mnoho vzácnych ľudí na obidvoch stranách frontu. Pád komunistickej utópie, ktorá si vyžiadala toľko obetí, bol výsledkom vytrvalého odporu po slobode túžiacich ľudí. Veriaci, pochybujúci, neveriaci, hľadajúci, všetci sme snívali o novom usporiadaní sveta. Náš sen sa splnil. Trocha inak, ale všetko sa vyvíja a sme na dobrej ceste.

Čo sa vám vybaví, keď sa povie komunizmus?

- Bol to rovnako zločinecký politický systém ako nacizmus či fašizmus a treba ho rovnako hodnotiť ako tie, čo sú už zdokumentované. Je to naše stále ohrozenie, lebo ľudia si ho mýlia so sociálnou náukou, politikou a praxou. Solidárni a sociálne citliví budeme musieť byť vždy. Ale uveriť utópii, že vybudujeme raj na zemi, ak zničíme opozíciu a inak zmýšľajúcich, je nebezpečná teória. Kresťania budujeme Božie kráľovstvo už dvetisíc rokov. Kto má oči, nemôže nevidieť pokrok v našom svete, ale ešte sme stále na počiatku. Ide o to, aby sme sa nezriekli Ježišovho sna, že na tomto svete môžeme žiť všetci ako sestry a bratia, slobodní, ale to nie je možné urobiť násilím.

Z hľadiska vášho osobného života, splnil November '89 vaše očakávania?

- Zaručene. Opäť je to dlhý proces. O ďalších dvadsať rokov, ak nepríde k nejakej svetovej katastrofe, aj na Slovensku bude jasnejšie a ľudia sa naučia. Môžeme byť šťastní, že sa nešíria myšlienky násilia, teroru a aj naši ľudia pochopia, že ak sa máme zachrániť, tak len všetci. Naučíme sa uniesť slobodu ako vzácny dar a súčasne zodpovednosti najskôr za seba a potom za iných.

Vo svojej knihe Ako čerstvý chlieb píšete „Neopovážim sa agitovať pre chodenie do kostola. Už dávno to prestalo byť ukazovateľom viery.“ Prečo to tak vnímate?

- Návšteva kostola je pekná tradícia. Každý človek má svoje presvedčenia aj prehlbovať a manifestovať. Mnohí veriaci prijali svoju vieru ako cestu a poznanie, ktoré sa naučili u rodičov, potvrdili si to v kontakte s cirkvou a dospeli. Mnohí veľmi rýchlo a na svoju škodu. Ale ešte viacerí žijú čestne, neprestali veriť v základné pravdy, v hlbinu v nevysloviteľné a trápia sa s týmto skromným dedičstvom. Práve týchto sa snažím pochopiť, žijem s nimi a medzi nimi a hľadám iné kritéria, ktoré ich robia dedičmi toho veľkého, čo nás učí Ježiš. Nevidíme do srdca človeka a tu je mnoho tajomného, nevysloveného, čo môže v budúcnosti priniesť vzácne ovocie.

Čo hovoríte na prirovnanie Anton Srholec je „Matka Tereza v nohaviciach“?

- Žiadna legenda. Robím, na čo mám a robím to rád, lebo ma to obohacuje. Lepšie je slúžiť, ako čakať, aby iní slúžili mne. Za hmotnú chudobu sa nemusíme hanbiť. To je naša budúcnosť. Tisíce zdravotných pracovníkov pomáhajú chorým a nerobia si nijaké zásluhy. Chudoba sa nedá oddiskutovať, alebo zamiesť pod koberec. Chudobným treba pomôcť, aby začali znova. Niekedy to je ťažké.

Autor: Ivan Sýkora

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 598
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 533
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 811
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 968
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 641
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 505
  1. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  2. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  3. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  4. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  5. Juraj Kumičák: Kolaborant
  6. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  7. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 761
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 520
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 384
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 256
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 373
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 348
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 128
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 424
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


V stredu 20. marca 2024 sa uskutočnil ďalší zo sérií kontrolných dní primátorky.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Cristian Camilo Berdugo Mateus a Joakin Reina, posily futbalistov FK Iskra Nováky.

U nás hrajú zadarmo, určite budú chcieť ísť vyššie, hovoril novácky kouč.


  1. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  2. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  3. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  4. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  5. Juraj Kumičák: Kolaborant
  6. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  7. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 761
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 520
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 384
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 256
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 373
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 348
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 128
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 424
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu